۱۳۹۳ يکشنبه ۳۱ فروردين
 
Skip Navigation Links
درباره تلویزیون پارس
تماس با ما
جدول پخش برنامه های تلویزیون پارس
آرشیو برنامه های تلویزیون پارس
پخش زنده
صفحه نخست
برای تبلیغات در اینجا با شماره ۱۰۶۱ ۷۷۶ ۸۱۸ تماس بگیرید .
VALLA JEWELRY
پخش زنــــــــده
PARS TV LIVE
      
  بروز شده در تاریخ :۱۳۹۲/۴/۱۴ - Friday, July 05, 2013  چاپ مطلب
گرجستان به طور یکجانبه از توافقنامه لغو روادید با ایران خارج شد
احتمالا تصمیم دولت گرجستان در واکنش به ابراز نگرانی مقامات آمریکایی اتخاذ شده است
احتمالا تصمیم دولت گرجستان در واکنش به ابراز نگرانی مقامات آمریکایی اتخاذ شده است
وزارت امور خارجه گرجستان اعلام کرده است که به طور یکجانبه از توافقنامه لغو روادید با دولت ایران خارج شده و از این پس، شهروندان ایرانی برای سفر به گرجستان باید قبلا ویزای ورود دریافت کنند.

این تصمیم از روز دوشنبه، ١ ژوئیه اجرایی شده است. توافقنامه لغو متقابل روادید بین دولت‌های ایران و گرجستان از سال ۲۰۱۱ میلادی به اجرا درآمد و از آن زمان، ایرانیان می‌توانستند بدون اخذ ویزا، به گرجستان سفر کنند.

با لغو روادید در آن زمان، شمار مسافران ایرانی به گرجستان و همچنین، روابط تجاری و مالی دو طرف به طور چشمگیری افزایش یافت و برخی از شهروندان ایرانی به تاسیس شرکت‌ و گشایش حساب بانکی در گرجستان مبادرت کردند.

گفته می شود که علت تصمیم دولت گرجستان، ابراز نگرانی دولت ایالات متحده در این مورد بوده است که ممکن است ایران از ارتباط با گرجستان برای دور زدن تحریم های رو به گسترش آمریکا و اروپا علیه جمهوری اسلامی استفاده کند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال پیشتر در گزارشی نوشته بود که تعدادی از ایرانیان "وابسته به رژیم" به تاسیس شرکت‌هایی در گرجستان مبادرت کرده اند. در واکنش به این گزارش، دولت گرجستان وعده داد این موضوع را از نزدیک بررسی کند.

دولت گرجستان همچنین گفت که در مورد گشایش حساب بانکی برای شهروندان ایرانی دقت بیشتری به کار خواهد رفت.

طی هفته‌های اخیر، وزارت خارجه گرجستان با ارسال اسناد متعددی برای مقامات ایالات متحده، از اقدامات خود در مورد تعهد به اعمال محدودیت تجاری و مالی علیه ایران سخن گفته و بر حمایت از مواضع کشورهای غربی در مورد برنامه اتمی جمهوری اسلامی تاکید نهاده است.

تاثیر بر ایرانیان


چندی پیش هم گزارش شد که بانک‌های گرجستان حساب های شماری از شهروندان ایرانی را بسته اند.

روزنامه وال استریت ژورنال در خبری پیرامون تصمیم اخیر دولت گرجستان، به نقل از سردبیر نشریه فارسی زبان آریانا در گرجستان، نوشته است که این اقدام باعث شده است تا تعدادی از شهروندان ایران که در صدد ورود از ارمنستان به گرجستان بودند با مشکل روبرو شوند و برخی دیگر هم مطلع شوند که اجازه اقامت آنان در گرجستان لغو شده است.

براساس توافقنامه لغو روادید بین دو کشور، شهروندان دو طرف می توانستند بدون اخذ ویزا، به کشور دیگر سفر کرده و اجازه اقامت کوتاه مدت در آن کشور را داشتند.

وزارت خارجه ایران هنوز به اقدام گرجستان واکنش رسمی نشان نداده است. در دوره قبل از انقلاب سال ١٩٧٩، ایران با بسیاری از کشورهای جهان، از جمله کشورهای عمده اروپایی دارای توافقنامه لغو روادید بود و شهروندان ایرانی بدون نیاز به اخذ ویزا، قادر به سفر و اقامت کوتاه مدت در این کشورها بودند.

پس از انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی، اکثر این کشورها توافقنامه لغو روادید با ایران را لغو کردند.

در سال های اخیر، دولت ظاهرا در جهت جلب جهانگرد و بهبود وجهه جمهوری اسلامی در خارج، به امضای توافقنامه‌هایی برای لغو روادید با کشورهای دیگر مبادرت کرده که عمدتا شامل کشورهای کوچک و گاه از نظر ایرانیان، نسبتا ناشناخته جهان بوده‌است.

در مواردی هم، جمهوری اسلامی به طور یکجانبه روادید سفر اتباع کشورهای دیگر به ایران را لغو کرده بی آنکه کشور مورد نظر به اقدام متقابلی در این زمینه دست زده باشد. یکی از حدیدترین موارد از این نوع، لغو یکجانبه روادید سفر اتباع مصر به ایران بوده که با استقبالی هم از سوی آن کشور مواجه نشد.

سایر اخبار
با روی کار آمدن دولت حسن روحانی در سال گذشته رویکرد ایران در قبال مساله هسته ای تغییر کرد و ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ به توافق شش ماهه برای حل مناقشه هسته ای جمهوری اسلامی دست یافتند.ایران: رقيق‌سازی ذخایر اورانيوم ۲۰ درصدی پايان يافت
کاخ سفید آمریکا پیش از این در تاریخ ۲۲ فروردین‌ماه اعلام کرده بود که برای حمید ابوطالبی به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل٬ ویزای ورود به آمریکا صادر نخواهد شد.اوباما قانون مربوط به منع صدور ویزا برای ابوطالبی را امضا کرد
سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید ۲۶ زندانی زخمی شده‌اند و دست‌کم چهار نفر از آنها به بیمارستان انقال پیدا کرده‌اند.نگرانی عفو بین‌الملل از ضرب‌وشتم زندانیان بند ۳۵۰ اوین
خانم هرف افزود که در واکنش به تعهد ایران و همچنین بر اساس توافقنامه ژنو٬ خزانه‌‌داری آمریکا گام‌های لازم برای آزادسای ۴۵۰ میلیون دیگر از دارایی‌های مسدود شده ایران را برداشته است.آمریکا ۴۵۰ میلیون دلار دیگر از دارایی‌های ایران را آزاد می‌کند
حمید ابوطالبی از سوی آمریکا به دست داشتن در ماجرای اشغال سفارت آمریکا در ایران در سال ۱۳۵۸ متهم است.روسیه از آمریکا به دلیل عدم صدور ویزا برای ابوطالبی انتقاد کرد
جیش العدل می گوید که جمید دانایی فر را اعدام کرده ولی ایران این خبر را تایید نکرده است.اختلاف کمیسیون مجلس و وزارت کشور درباره همکاری دانایی‌فر با جیش‌العدل
آرشیو برنامه ها
تفسیر سیاسی
تفسیر سیاسی
پنج شنبه ، ۱۷ آپریل ۲۰۱۴
مدت پخش۲۱ : ۱۳ : ۰۰
اخبار
اخبار
پنج شنبه ، ۱۷ آپریل ۲۰۱۴
مدت پخش۵۰ : ۳۱ : ۰۰
یاران
یاران
پنج شنبه ، ۱۷ آپریل ۲۰۱۴
مدت پخش۳۳ : ۵۱ : ۰۱
گزارشگر
گزارشگر
چهارشنبه ، ۱۶ آپریل ۲۰۱۴
مدت پخش۳۳ : ۵۳ : ۰۰
اخبار
اخبار
چهارشنبه ، ۱۶ آپریل ۲۰۱۴
مدت پخش۰۱ : ۲۸ : ۰۰
بنیاد نوروز
بنیاد نوروز
چهارشنبه ، ۱۶ آپریل ۲۰۱۴
مدت پخش۵۰ : ۴۵ : ۰۰
HOME |PARS TV LIVE |PROGRAM ARCHIVE|PROGRAMSCHEDULE |CONTACT US |ABOUT US
Designed and Developed by WWW.USWEBHOUSE.NET