۱۳۹۳ پنج شنبه ۴ ارديبهشت
 
Skip Navigation Links
درباره تلویزیون پارس
تماس با ما
جدول پخش برنامه های تلویزیون پارس
آرشیو برنامه های تلویزیون پارس
پخش زنده
صفحه نخست
برای تبلیغات در اینجا با شماره ۱۰۶۱ ۷۷۶ ۸۱۸ تماس بگیرید .
PARS TELEVISION INTERNATIONAL BROADCASTING
پخش زنــــــــده
PARS TV LIVE
      
  بروز شده در تاریخ :۱۳۹۲/۴/۱۴ - Friday, July 05, 2013  چاپ مطلب
گرجستان به طور یکجانبه از توافقنامه لغو روادید با ایران خارج شد
احتمالا تصمیم دولت گرجستان در واکنش به ابراز نگرانی مقامات آمریکایی اتخاذ شده است
احتمالا تصمیم دولت گرجستان در واکنش به ابراز نگرانی مقامات آمریکایی اتخاذ شده است
وزارت امور خارجه گرجستان اعلام کرده است که به طور یکجانبه از توافقنامه لغو روادید با دولت ایران خارج شده و از این پس، شهروندان ایرانی برای سفر به گرجستان باید قبلا ویزای ورود دریافت کنند.

این تصمیم از روز دوشنبه، ١ ژوئیه اجرایی شده است. توافقنامه لغو متقابل روادید بین دولت‌های ایران و گرجستان از سال ۲۰۱۱ میلادی به اجرا درآمد و از آن زمان، ایرانیان می‌توانستند بدون اخذ ویزا، به گرجستان سفر کنند.

با لغو روادید در آن زمان، شمار مسافران ایرانی به گرجستان و همچنین، روابط تجاری و مالی دو طرف به طور چشمگیری افزایش یافت و برخی از شهروندان ایرانی به تاسیس شرکت‌ و گشایش حساب بانکی در گرجستان مبادرت کردند.

گفته می شود که علت تصمیم دولت گرجستان، ابراز نگرانی دولت ایالات متحده در این مورد بوده است که ممکن است ایران از ارتباط با گرجستان برای دور زدن تحریم های رو به گسترش آمریکا و اروپا علیه جمهوری اسلامی استفاده کند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال پیشتر در گزارشی نوشته بود که تعدادی از ایرانیان "وابسته به رژیم" به تاسیس شرکت‌هایی در گرجستان مبادرت کرده اند. در واکنش به این گزارش، دولت گرجستان وعده داد این موضوع را از نزدیک بررسی کند.

دولت گرجستان همچنین گفت که در مورد گشایش حساب بانکی برای شهروندان ایرانی دقت بیشتری به کار خواهد رفت.

طی هفته‌های اخیر، وزارت خارجه گرجستان با ارسال اسناد متعددی برای مقامات ایالات متحده، از اقدامات خود در مورد تعهد به اعمال محدودیت تجاری و مالی علیه ایران سخن گفته و بر حمایت از مواضع کشورهای غربی در مورد برنامه اتمی جمهوری اسلامی تاکید نهاده است.

تاثیر بر ایرانیان


چندی پیش هم گزارش شد که بانک‌های گرجستان حساب های شماری از شهروندان ایرانی را بسته اند.

روزنامه وال استریت ژورنال در خبری پیرامون تصمیم اخیر دولت گرجستان، به نقل از سردبیر نشریه فارسی زبان آریانا در گرجستان، نوشته است که این اقدام باعث شده است تا تعدادی از شهروندان ایران که در صدد ورود از ارمنستان به گرجستان بودند با مشکل روبرو شوند و برخی دیگر هم مطلع شوند که اجازه اقامت آنان در گرجستان لغو شده است.

براساس توافقنامه لغو روادید بین دو کشور، شهروندان دو طرف می توانستند بدون اخذ ویزا، به کشور دیگر سفر کرده و اجازه اقامت کوتاه مدت در آن کشور را داشتند.

وزارت خارجه ایران هنوز به اقدام گرجستان واکنش رسمی نشان نداده است. در دوره قبل از انقلاب سال ١٩٧٩، ایران با بسیاری از کشورهای جهان، از جمله کشورهای عمده اروپایی دارای توافقنامه لغو روادید بود و شهروندان ایرانی بدون نیاز به اخذ ویزا، قادر به سفر و اقامت کوتاه مدت در این کشورها بودند.

پس از انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی، اکثر این کشورها توافقنامه لغو روادید با ایران را لغو کردند.

در سال های اخیر، دولت ظاهرا در جهت جلب جهانگرد و بهبود وجهه جمهوری اسلامی در خارج، به امضای توافقنامه‌هایی برای لغو روادید با کشورهای دیگر مبادرت کرده که عمدتا شامل کشورهای کوچک و گاه از نظر ایرانیان، نسبتا ناشناخته جهان بوده‌است.

در مواردی هم، جمهوری اسلامی به طور یکجانبه روادید سفر اتباع کشورهای دیگر به ایران را لغو کرده بی آنکه کشور مورد نظر به اقدام متقابلی در این زمینه دست زده باشد. یکی از حدیدترین موارد از این نوع، لغو یکجانبه روادید سفر اتباع مصر به ایران بوده که با استقبالی هم از سوی آن کشور مواجه نشد.

سایر اخبار
غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌های ایران که به سمت جدیدی منصوب شده‌است.رئیس سازمان زندان‌ها به منصب جدیدی ارتقا یافت
حمید ابوطالبی نماینده معرفی‌شده ایران به سازمان ملل به جای محمد خزاعی است که ماموریت رسمی او در اسفند ماه سال گذشته به پایان رسید.  اما ایالات متحده او را به نقش داشتن در گروگان‌گیری ۴۴۴ روزه کارکنان سفارت آن در تهران، پس از انقلاب ۱۳۵۷ معرفی کرده است.  آقای ابوطالبی خود نقش داشتن در آن را کرده است.سازمان ملل: موضوع روادید ابوطالبی منحصر به فرد است
آقای مطهری هر گونه اقدام نمایندگان مردم برای رفع حصر را غیر ممکن دانست و گفت که نمایندگان می‌ترسند «سرنوشتی همانند نامه بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس ششم که در باب موضوع هسته‌ای به رهبری نوشتند و همگی به لیست سیاه رفتند و در دوره بعدی تایید صلاحیت نشدند، پیدا کنند.»مطهری: فتنه زمانی آغاز شد که گفتند دل آقا با احمدی‌نژاد است
نماینده تهران روز سه‌شنبه در مجلس تصریح کرد: «هر دولتی که روی کار آمده حیطه امپراتوری خود را توسعه داده و تسلط خود را بر اقتصاد افزایش داده‌است و متاسفأنه کشور بسیار گران اداره می‌شود.»باهنر: جمهوری اسلامی نتوانسته مدل اقتصادی موفقی عرضه کند
پیشتر دولت حسن روحانی از مردم خواسته بود تا درصورت عدم نیاز به یارانه نقدی٬ به میل شخصی از دریافت یارانه انصراف دهند. در همین خصوص سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها اعلام کرده بود که متقاضیان انصراف از یارانه می‌توانند ۲۰ تا ۲۹ فروردین به سایت رفاهی این سازمان مراجعه کنند.روحانی: افزایش قیمت حامل‌های انرژی تورم کمی به دنبال دارد
آقای کمالوندی در سخنان روز دوشنبه خود، به نداشتن یک برنامه جامع هسته‌ای در ایران اشاره کرد و گفت که تدوین این سند جامع «زمان‌بر» است و نیاز به همکاری به وزارت‌خانه‌های دیگری چون وزارت نیرو داریم.سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ایران سند جامع هسته‌ای ندارد
آرشیو برنامه ها
بنیاد نوروز
بنیاد نوروز
چهارشنبه ، ۲۳ آپریل ۲۰۱۴
مدت پخش۱۵ : ۴۶ : ۰۰
سرزمین جاوید
سرزمین جاوید
چهارشنبه ، ۲۳ آپریل ۲۰۱۴
مدت پخش۲۸ : ۵۵ : ۰۰
تفسیر سیاسی
تفسیر سیاسی
چهارشنبه ، ۲۳ آپریل ۲۰۱۴
مدت پخش۵۷ : ۱۲ : ۰۰
اخبار
اخبار
چهارشنبه ، ۲۳ آپریل ۲۰۱۴
مدت پخش۰۸ : ۲۹ : ۰۰
یاران
یاران
چهارشنبه ، ۲۳ آپریل ۲۰۱۴
مدت پخش۰۴ : ۲۵ : ۰۱
اخبار
اخبار
سه شنبه ، ۲۲ آپریل ۲۰۱۴
مدت پخش۵۱ : ۳۱ : ۰۰
HOME |PARS TV LIVE |PROGRAM ARCHIVE|PROGRAMSCHEDULE |CONTACT US |ABOUT US
Designed and Developed by WWW.USWEBHOUSE.NET